V Uradnem listu (št. 84/23) je objavljen Pravilnik o zagotavljanju varnosti in zdravja delavcev pri ročnem premeščanju bremen
Pravilnik določa daljše prehodno obdobje, saj bo potrebna prilagoditev delodajalcev. V skladu s 6. členom Pravilnika bo delodajalec namreč moral oceniti tveganje za nastanek kostno-mišičnih obolenj vedno, kadar ga na ocenjevanje napoti presejalni test iz Priloge 2, ki je sestavni del Pravilnika ali presejalni test primerljive metode. Ključna novost, ki jo pravilnik prinaša, je priporočena nemška metoda ključnih kazalnikov (MKK) za ocenjevanje tveganja za nastanek mišično-kostnih obolenj pri ročnem prenašanju bremen.
V prehodnem obdobju bodo na osrednjem državnem portalu (gov.si) objavljene tudi praktične smernice za ocenjevanja tveganj pri ročnem premeščanju bremen. Ministrstvo za delo bo tekom prehodnega obdobja zagotovilo tudi ustrezna usposabljanja.
7. člen (1) Delavci smejo ročno premeščati bremena na podlagi ocene tveganja za varnost in zdravje pri ročnem premeščanju bremen. (2) Kadar delodajalec dodeli delavcu naloge, povezane z ročnim premeščanjem bremen, mora upoštevati njegove zdravstvene zmožnosti v skladu z zdravniškim spričevalom izvajalca medicine dela, z oceno izpolnjevanja posebnih zdravstvenih zahtev za določeno delo v delovnem okolju, še posebej pa, da: – je delavec po svojih fizičnih lastnostih primeren za izvedbo naloge, – delavec nosi primerna oblačila, obutev ali druge osebne stvari, – ima delavec znanje ter usposobljenost za varno in zdravju neškodljivo ročno premeščanje bremen.
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporabljati pa se začne 1. avgusta 2024.
Več pod Uradni list